شب زنده‌داري

بركات در شب نازل مي شود. گرچه از طرف خداوند فياض شب و روزي نيست، اما از طرف انسان مستفيض تفاوت ليل و نهار راه دارد و انسان بيشتر فيضها را شب مي گيرد نه روز. زيرا روز سرگرم تلاشها و كوششها فراوان است اما شب كه فرا مي رسد از اشتغال فارغ مي شود و به ابتهال مي‌پردازد زيرا در اين حال از حواس و علل و عوامل ديگر سرگرم كننده كه خارج از اوست محفوظ است. شر حواس و عوامل بيروني كم است.
توفيق شب زنده داري و با شب روان هم سفر شدن و با شب آفرين هم سخن شدن نصيب گنهكاران روز نخواهد بود. كسي كه روز پايش در برابر گناه مي لرزد شب طاقت ايستادن در برابر الله و شب زنده داري كردن را ندارد كسي كه روز چشمانش به گناه آلوده شد شب سعادت اشك ريختن در كنار سجاده را ندارد كسي كه روز دهانش به تبه كاري باز شد شب به ياد حق و به زمزمه حق گويا نخواهد بود.

گوهر پاك ببايد كه شود قابل فيض
ورنه هر سنگ و گلي لولو و مرجان نشود

ممكن نيست سيه دل روز شب زنده دار سحر باشد، ممكن نيست تبه كار روز پارساي شب باشد.
وقتي از امام رضا (ع) سوال كردند چرا خدا را نمي بينيم فرمود: گناهانتان نمي گذارد.همانگونه از حضرت امير (ع) سوال كردند چرا به نماز شب موفق نمي شويم فرمود: گناه روز توفيق شب زنده داري را مي گيرند.
اصلا گناه توفيق لقاء الله را مي ربايد.

/ 5 نظر / 25 بازدید
پويا

سلام.وبلاگتونو خوندم ٬ جالب بودن.منتظر ادامه ی مطلبي که درباره ی عرفان نوشتيد هستم و همينطور مطالب ديگر. باز هم اينجا ميام البته با اجازه.

محمد

سلام؛ حاجی سيدتو کشتن ...سر نماز شب مارم دعا کن ...نيش ميزنه گاز ميگره يه مدلش اومده زنگوله ميزنه به اسم مار زنگی... جل الخاقل چه چيزهايی آدم ميبينه اين روزها.... از دست اين جهودهای بی ولايت که شب تا صبح خروپف ميکنن نميذارن جهانيان بخوابن...بدرود

مجتبی

سلام وبلاگ شما رو خوندم و خیلی لذت بردم انشاء الله هم شما وهم وبلاگتون پایدار باشید.

paaape

اول ممد خيلی باحالی دوم من اصلا حوصله‌ی حرف های جدی رو ندارم. سوم ماه رمضون شده به همه تبريک می گم و همون حرف های حاجی رو قبول دارم و به همون ها تاکيد می کنم. سوما خدا خباثت مار و بقيه حيوانات ظاهری و غيرظاهری رو هلاک کنه. با اجازه.

seied mehdi mosavi givi

از مطالبطان بسيار مستفيض شديم حال بفرماييد چرا نور روز سراسر ظلمت است و تاريکي شب سراسر نور؟