روزه مقبول

روزه اثری دارد که شیطان را از آدم دور می کند.

ما برای آن که بفهمیم شیطان با ما است یا نه نزدیک است یا نه بايد خاطراتمان را ورق بزنیم ببینیم چه در ذهن ما می گذرد. قلب انسان یا محل نزول الهامات ربانی است یا محل نزول خطورات شیطان است و هیچ گاه خالی از یکی از این دو حال نیست؛ به همین خاطر آنچه در ذهن ما می گذرد خود نساخته ایم. اگر خوب است معلوم می شود فرشتگان گذاشته اند و اگر بد است معلوم می شود جزء دست ساخته شیطان است.

اگر این خاطرات صفحه نفس ما بد بود، نیت های بد داشتیم یا همواره بدنبال طبیعت تلاش و کوشش می کردیم، آن شیطان است که این خاطرات را بوسیله وَهم و خیال در نفس ما تزریق می کند و معلوم می شود از ما دور نیست.

ما برای آن که بفهیمم آیا روزه ما مقبول است یا خیر راه دارد. اگر هیچ خاطره ای علیه کسی یا علاقه به دنیا و مانند آن در قلب ما خطور نکرد، معلوم می شود روزه ما مقبول و شیطان از ما دور شده است و راحت شده ایم و اگر در اختیار این خاطرات قرار گرفته ایم در این روزه ما باطن و راز و سری وجود ندارد.

در حدیث شریف فرمود: لکل شیء زکوه وزکوه الابدان الصیام. هر چیزی زکات دارد زکات بدن روزه گرفتن است که باعث نمو بدن است مگر نه آن است که این بدن باید همراه روح این راه را طی کند.

در دعای ابوحمزه ثمالی به ما آموختند که به خدا عرض کنیم: خدایا چرا در موقع عبادت خوابمان می آید؟ چرا هر وقت شب می خواهیم با تو خلوت کنیم خوابمان می آید سنگین هستیم؟

این چنین نیست که لذت یاد خدا رایگان نصیب هر کسی بشود.

این چنین نیست که بیدار ماندن در شب نصیب هر کسی بشود.

/ 2 نظر / 67 بازدید
ali

تو اين زمانه هيچ کس از شيطان دور نيست . اونی که ادعا می‌کنه گناه انجام نميده گناهان بزرگتری رو مرتکب ميشه.فقط آدم باید سعی کند کمتر گناه کنه همین. موفق باشيد

سلام.عزیزم انسانت وقتی میتونه روشن بین بشه و با خدا وارد رابطه با شور و حال بشه که تصوراتش رو از خدا تغییر بده . دفت کن .ببین خدا چطوریه .آیا در ذهنت او را قالب داده ای و محدود کرده ای...وهههه.همه چیز عوض میشه...قلب محل ورود خداست.اما ذهن محل شیطان.به ذهنت دقت کن.میبینیش.اما کار خیلی سختیه.شیطان خیلی وقتها خودشو خوب نشان میده.و راه کج را راست نشان میده و بر عکس.اما چطور میتوان به روشنی رسید.بهت نمیگم.خودت برسی.